درباره ویزای تحصیلی کانادا بیشتر بدانید

درباره ویزای تحصیلی کانادا بیشتر بدانید

 

متقاضیان تحصیل در کانادا، در هر مقطع و شرایطی برای ورود به خاک این کشور نیاز به دریافت ویزای تحصیلی کانادا دارند. ویزای تحصیلی کانادا یکی از انواع ویزای کانادا محسوب می‌شود که تا پایان مدت زمان تحصیل اجازه حضور در خاک این کشور را به دارندگان آن می‌دهد.

کیفیت سیستم آموزشی، کیفیت رفاه اجتماعی و بازار کار این کشور، موجب شده بسیاری از متقاضیان مهاجرت به این سرزمین، از طریق تحصیل اقدام کنند. ویزای تحصیلی کانادا از سنین 5 سال به بالا برای افراد واجد شرایط جهت تحصیل در دوره‌های آکادمیک که بیش از 6 ماه طول می‌کشند، اعطا می‌شود. 

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا مجوزی موقت برای دانش‌آموزان و دانشجویان است؛ دانش‌آموزان 5 تا 17 سال و دانشجویان 18 سال به بالا برای مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در کانادا موظف به دریافت آن هستند. 

دانشجویان خارجی دوره‌های تمام‌وقت می‌توانند با اخذ ویزای تحصیلی کانادا به کار نیمه‌وقت هم اشتغال داشته باشند؛ برای این منظور نیازی به تبدیل ویزای کانادا یا ایجاد شرایط خاصی نیست. متقاضی می‌تواند تا سقف 20 ساعت در هفته در حین تحصیل و به صورت تمام‌وقت در روزهای تعطیلات رسمی (مانند تعطیلات کریسمس یا تابستان) مشغول به کار شود.

مدارک ویزای تحصیلی کانادا

اولین مرحله برای درخواست ویزای تحصیلی، دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این کشور است؛ متقاضی مهاجرت تحصیلی باید ابتدا فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش تحصیلی را به همراه مدارک مورد نیاز به موسسه آموزشی مورد نظر (مدرسه، کالج یا دانشگاه) ارسال کند و در صورت موافقت مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی، نامه پذیرش تحصیلی موقت را دریافت کند تا بتواند برای ویزای کانادا اقدام کند.

پس از صدور نامه پذیرش تحصیلی موقت، با تمکیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می‌شود که مهم‌ترین مدرک برای ثبت درخواست ویزای کانادا محسوب می‌شود. البته باید توجه داشت که موسسه آموزشی منتخب باید معتبر و مورد تایید آموزش و پرورش این کشور باشد.

پس از اخذ نامه پذیرش تحصیلی اصلی نوبت به گردآوری مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست ویزای کانادا می‌رسد که می‌توان با مراجعه به سایت اداره مهاجرت به آن‌ها دست‌یافت.

چک‌لیست مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی کانادا عبارت است از:

•    نامه پذیرش تحصیلی اصلی از موسسات آموزشی معتبر

•    برنامه تحصیلی Study Plan 

•    فرم‌های تکمیل‌شده درخواست ویزا (فرم ویزای تحصیلی، فرم اطلاعات خانوادگی و فرم  schedule 1

•    گواهی تمکن مالی با گردش حساب ۴ ماه اخیر متقاضی یا حامی مالی او

•    اسناد و مدارک اموال به نام متقاضی یا حامی مالی او

•    پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماهه

•    اسکن صفحه اول پاسپورت به‌همراه صفحات مهر خورده

•    اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه

•    دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵

•    مدارک مبنی بر سابقه کاری

•    گواهی معتبر عدم سوء پیشینه (متقاضیان 18 سال به بالا)

•    فیش‌های واریزی

•    مدرک زبان انگلیسی

•    انگیزه‌نامه تحصیلی (به خصوص جهت تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی)

گواهی‌نامه تمکن مالی نمایان‌گر توانایی مالی دانشجو یا حامی مالی او برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا است که از سوی بانک‌های ایرانی و به زبان انگلیسی صادر می‌شود. در این گواهی باید گردش حساب 4 ماهه متقاضی (یا حامی مالی او) رویت شود تا میزان درآمد ماهانه برای آفیسر ویزا اثبات شود.

در واقع تمکن مالی ارائه شده برای ویزای تحصیلی کانادا باید هزینه حداقل یک‌سال زندگی به همراه شهریه سالانه موسسه آموزشی را پوشش دهد (حداقل 1200 دلار). باید توجه داشت که ارائه مبالغ هنگفت، ظنِ افیسر ویزا مبنی بر مهاجرت و اقامت دائم را برمی‌انگیزد و اثر مطلوبی در نتیجه درخواست ویزای کانادا نخواهد داشت.

در صورتی که هزینه‌های تحصیل و زندگی متقاضی از سوی فرد دیگری مانند پدر یا مادر تامین شود، فرد حامی موظف به ارائه نامه معتبر محضری مبنی بر پوشش هزینه‌های متقاضی در طول دوره تحصیل است. این نامه باید در کنار مدارک مالی برای سفارت ارسال شود.

متقاضی ویزای کانادا، برای زندگی در کشوری انگلیسی‌زبان باید مهارت و تسلط کافی به زبان انگلیسی (یا فرانسوی بسته به شهر مورد نظر) داشته باشد؛ به همین دلیل یکی از مهم‌ترین مدارک هر دو مرحله اخذ پذیرش و اخذ ویزای کانادا، ارائه مدرک زبان معتبر با نمره مناسب است.

مدرک زبان باید در طول دو سال قبل از زمان درخواست ویزای کانادا و پذیرش دریافت شده باشد تا اعتبار مورد نظر سفارت و موسسات آموزشی این کشور را داشته باشد. البته در صورتی که متقاضی پذیرش مشروط دریافت کرده باشد، از این شرط مستثنا می‌شود.

در صورت ارائه مدرک زبان آیلتس، متقاضی دوره کارشناسی باید نمره 6 به بالا، دوره کارشناسی ارشد نمره 6.5 به بالا و متقاضی دوره دکتری باید نمره 7 به بالا در کارنامه آزمون آیلتس (یا معادل آن در آزمون‌های بین‌المللی دیگر) ارائه دهد.

شرایط سنی یکی از مهم‌ترین موارد برای تحصیل در این پهنه محسوب می‌شود که عاملی تاثیرگذار در نتیجه ویزای کانادا برای افیسر ویزا در سفارت و مسئول پذیرش تحصیلی در دانشگاه محسوب می‌شود. به همین دلیل باید برای تحصیل در دوره کارشناسی تا 23 سال، تحصیل در دوره کارشناسی ارشد تا 28 سالگی و برای تحصیل در دوره دکترا تا 35 سالگی اقدام کرد. 

در صورتی که متقاضی بتواند سابقه شغلی مرتبط با تحصیل را ارائه دهد، می‌توان با ارائه مدارک معتبر وقفه یا به اصلاح گپ تحصیلی را پوشش داد. به همین دلیل وضعیت متقاضیان مهاجرت تحصیلی باید به صورت فردی مورد بررسی قرار بگیرد.

پس از گردآوری مدارک مورد نیاز ویزای کانادا، متقاضی می‌تواند به‌صورت آن‌لاین درخواست خود را به سفارت این کشور ارسال کند. پس از این مرحله ایمیل تاییدیه یا به اصطلاح سابمیت دریافت می‌شود. در صورت نیاز به تکمیل مدارک در ایمیل موارد مورد نیاز نام برده می‌شود.

در صورت تمکیل بودن مدارک و شرایط، متقاضی موظف است در جلسه انگشت‌نگاری موسوم به بایومتریک (بیومتریک) شرکت کند. با اینکه ویزای تحصیلی کانادا جلسه مصاحبه ندارد، اما اثر انگشت متقاضی باید در سیستم اداره مهاجرت به ثبت برسد.

باید توجه داشت که پس از سفر جهت شرکت در جلسه بایومتریک، دیگر نیازی به مراجعه دوباره به دفتر کارگزاری VFSGlobal نیاز نیست؛ برای ارسال پاسپورت و دریافت ویزا می‌توان از سرویس پیکاپ استفاده کرد. لازم به ذکر است که ساعات و روزهای کاری سفارت یکشنبه تا پنجشنبه از ساعات ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ به وقت محلی است.

منبع: https://letsgouni.com/visa/canada

درباره مولف

سلام به عاشقان سفر بنیامین رضایی هستم متولد تیر ماه سال 1364، در کرج به دنیا اومدم. فارغ تحصیل رشته گردشگری هستم و تا امروز به بیش از 55 کشور سفر کردم من در تابستان سال 1398 بزرگ ترین ریسک زندگیم رو انجام دادم و با ماشین شخصیم سفر دور اروپا رو شروع کردم اگه توام سفرنامه جالبی داری حتما از طریق این صفحه برام بنوسش تا بین عاشقان سفر به اشتراک بذارمش.

نظرت برام مهمه، بنویسش لطفا