هیچهایک چیست و‌چگونه هیچهایک کنیم؟

هیچهایک چیست؟ و چگونه هیچهایکر شویم؟


حتماً در فیلم ها و سریال های خارجی افرادی را دیده اید که قصد سفری ارزان داشتند و تنها کاری که برای این سفر ارزان انجام دادند این بود که لوازم مورد نیاز خود را داخل کیف یا کوله پشتی خود جمع کرده و در کنار جاده منتظر ماشین یا وسیله ای بودند که آنها را سوار کند و شخصیت قصه بدون صرف هیچ هزینه ای و شاید تنها با شریک شدن غذا یا نوشیدنی خود با راننده به مقصد مورد نظر می رسید. این رایگان سواری شخصیت فیلم همان هیچهایک است. هیچهایک در فیلم ها و سریال ها به اندازه ای زیبا و دلنشین است که عشق به سفر را در ما زنده می کند تا حدی که در عالم کودکی و نوجوانی آرزو می کردیم فرصتی پیش بیاید تا بتوانیم کوله پشتی ما را برداریم و به دل جاده بزنیم. خب هنوز هم دیر نشده فقط کافیست کوله سفر را برداشته و قدم در راه هیچهایکر شدن بردارید. اگر نمی دانید چگونه هیچهایکر شوید نگران نباشید ما با شما هستیم تا قدم به قدم تجربه هیچهایکر شدن را کسب کنید. اما قبل از همه این ها بد نیست نگاهی به خود واژه هیچهایک داشته باشیم.

هیچهایک در لغت به سواری رایگان گرفتن در اتومبیل های اشخاص دیگر است و فرهنگستان زبان و ادب فارسی با توجه به معنای این لغت واژه رایگان سواری را برای آن ایجاد کرده است. هر چند که نمی توان به طور قطع گفت هیچهایک کاملاً رایگان است چون گاهی اوقات راننده و هیچهایکر با توافق بر سر هزینه یا هر چیز دیگری هم مسیر می شوند و در بسیاری از موارد رانندگان به صورت مرامی هیچهایکر را سوار ماشین کرده و او را به مقصد مورد نظرش می رسانند. هرچند که این سبک از سفر کردن بین گردشگران خارجی بیشتر رواج دارد اما در سال های اخیر گردشگران ایرانی نیز دل به دریا زده و هیچهایک یا رایگان سواری را به عنوان سبک سفر خود انتخاب کرده اند. حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه هیچهایکر شویم؟
قبل از هر کاری ابتدا باید از نظر ذهنی خود را آماده کنید. باید نسبت به دیگران خوش بین بوده و همزمان این را هم در نظر داشته باشید که اعتماد کردن به دیگران در این زمان کمی سخت است. در نتیجه خود را آماده منتظر ایستادن های طولانی مدت کنار جاده کنید. هیچهایک کردن مسابقه بهتر بودن از سایر هیچهایکرها برای قاپیدن فرصت های رایگان سواری نیست و اگر هیچهایکر دیگری همزمان با شما در مسیر ایستاده بود با او محترمانه و دوستانه برخورد کرده و سعی کنید باب گفت و گو را با یکدیگر باز کنید چون احتمالا هر دوی شما مدت نسبتا طولانی را برای رایگان سواری منتظر خواهید ماند و با گفت و گو با یکدیگر حداقل حوصله تان سر نخواهد رفت. شاید فکر کنید با سوار شدن به ماشین دیگر کاری برای انجام دادن نخواهید داشت و حالا باید از رایگان سواری و سفر ارزان خود لذت ببرید ولی نه کار شما به عنوان هیچهایکر تازه آغاز می شود. هیچهایک ها باید گوش شنوا داشته و سعی کنند با راننده معاشرت داشته باشند. به هر حال همه ما می دانیم که هیچ کس غریبه ای را سوار ماشین خود نخواهد کرد مگر رانندگان تنهایی که دوست ندارند مسیر طولانی خود را تنها و در سکوت طی کنند. در نتیجه اگر هیچهایکری را سوار کردند قطعاً با او درباره بسیاری از مسائل زندگی و شغلی صحبت کرده و خاطرات و اتفاقاتی که در طول زندگی برایشان رخ داده است را تعریف خواهند کرد. هر چند شاید این گفته چندان به مذاق شما خوش نیاید ولی وقتی چنین چیزی را تجربه کنید خواهید دید که تا چه اندازه هیجان انگیز بوده و داستان ها و ماجراهای رانندگان چقدر برایتان تجربه کسب خواهد کرد. در نتیجه فروتن باشید و به حرف های آن ها گوش بسپارید چون احتمالا چند دقیقه بعد خود شما نیز خاطرات و ماجراهایی برای تعریف کردن خواهید داشت و راننده با دقت به حرف های شما گوش خواهد داد و حتی شاید راه حلی برای مشکلاتتان پیدا کند.
 

درباره هیچهایک و رایگان سواری


هیچهایک یا رایگان سواری نوعی از سبک جا به جایی است که سفری ارزان را برای فرد گردشگر به همراه دارد. امروزه هیچهایک کردن گرچه در اروپا به محبوبیت سابق نیست اما هنوز هم رواج دارد. هیچهایکر ها افراد ماجراجویی هستند که ترجیح می دهند زندگی بومی و محلی شهرها و کشورهای دیگر را از نزدیک دیده و تجربه کنند. این افراد علاوه بر تجربه خاصی که کسب می کنند، سفری ارزان را هم تجربه خواهند کرد. گرچه رایگان سواری و هیچکاک هیچ محدودیتی ندارد اما این سبک از سفر برای افراد ماجراجو، علاقه مندان به طبیعت، جوانان و آنهایی که می توانند در شرایطی عادی و به دور از وسیله های لوکس سفر کنند مناسب تر است. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که هر حرکت و حتی آب خوردنتان هم باید با برنامه باشد و بی برنامگی برایتان غیر قابل تحمل است شاید باید بیخیال هیچهایک شوید؛ گرچه این‌ سبک سفر کردن برای این افراد تمرین خوبی خواهد بود تا سوار بر امواج رهای زندگی شوند و با دیدی متفاوت به زندگی بنگرند. هرچند که باورش شاید سخت باشد ولی هستند رانندگانی که هیچهایکرهای کنار جاده را بدون دریافت هیچ هزینه و تنها به صورت مرامی سوار می کنند پس بد نیست تا فرصت دارید هیچهایک یا رایگان سواری را به تجربه های سفر خود اضافه کنید.

اصول اولیه برای هیچهایک و سفر ارزان


قطعاً حرف زدن درمورد هیچهایک و مزایای آن بسیار آسان تر از انجام واقعی آن است. اما همانطور که گفته اند برداشتن قدم اول برای انجام کاری بسیار سخت است و پس از این که کاری را شروع کردیم معمولاً روال و قلق کار به دست می آید و دیگر آن سختی اول را نخواهد داشت. قدم اول برای هیچهایک کردن جمع کردن تمام اعتماد به نفس و خوش بینی تان است البته در کنار آن باید از چیزهای دیگری مانند نقشه و اپلیکیشن ها هم نام برد. پس از اینکه کوله بار خود برای هیچهایک و سفری ارزان بستید، نقشه را برداشته، دل به دریا زده و کنار جاده بایستید. فراموش نکنید که قصد شما رایگان سواری و سفر ارزان است پس کوله خود را تنها با برخی چیزهای ضروری پر کرده و سعی کنید تا جایی که می‌توانید سبک سفر کنید. 

جایی که می ایستید را با دقت و هوشمندانه انتخاب کنید به این صورت که کنار جاده فضایی برای نگه داشتن بدون دردسر ماشین داشته باشد تا رانندگان بتوانند شما را سوار کنند. قطعاً قبل از شما هم هیچهایکرهایی بودند که در همان جاده ای که شما منتظر اید منتظر ماشین بودند تا آنها را سوار کند به همین دلیل بد نیست در سایت های مختلف موقعیت خود را جستجو کرده و نظرات و نکات سایر هیچهایکرها را هم بخوانید. هر چند که پیدا کردن نقطه ای مناسب برای ایستادن بسیار مفید است. ایستادن طولانی‌مدت به تنهایی به درد نخواهد خورد. شما باید بتوانید توجه رانندگان را به خود جلب کنید و کمترین کاری که در این مورد می توان انجام داد این است که روی تکه مقوایی مقصد خود را نوشته و با لبخندی منتظر بمانید‌. همانطور که قبلا هم گفتیم اعتماد کردن در این زمان بسیار سخت شده به همین دلیل پیشنهاد می کنیم لباسی مناسب و در عین حال راحت بپوشید.
گرچه نگه داشتن آراستگی چهره و صورت در سفر سخت است اما با این حال بهتر است همیشه ریش و سبیل خود را مرتب کنید چون هرچقدر ژولیده تر به نظر برسید به همان میزان بیشتر باید منتظر بمانید تا کسی سوارتان کند. صورت و دست خود را نپوشانید و اجازه دهید تا رانندگان چهره شما را ببینند. حتی اگر هوا آفتابی است و مجبور هستید عینک آفتابی استفاده کنید توصیه می کنیم به جایی بایستید که کمی سایه داشته باشد و یا گرمای آفتاب را کمی تحمل کنید چون عینک آفتابی نیمی از صورتش را می پوشاند و حس چندان خوبی به رانندگان نخواهد داد که شما را سوار کنند. دستان شما بلیط رایگان سواری تان هستند پس آن ها را در جیبتان نگذارید. کنار پمپ بنزین ها و مکان های مشابه که ماشین های زیادی نگه می دارند بهترین جا برای پیدا کردن فردی است که تمایل داشته باشد شما را سوار کند. پس در پمپ بنزین ها با رانندگان و مردم صحبت کرده و اعتمادشان را جلب کنید. با آنها درباره ماجراها و سفرهای تان تعریف کنید از خودتان بگویید از این که از کجا آمده و به کجا می خواهید سفر کنید. در این صورت نه تنها اعتماد طرف مقابل تان را جذب می کنید بلکه یخ جو را هم می شکنید. 
لباس های روشن بپوشید و از ایستادن در سمت تاریک جاده بپرهیزید رانندگان نمی تواند شما را در تاریکی ببینند. اگر دفعه اول تان است که می ‌خواهید رایگان سواری را تجربه کنید پیشنهاد می شود دوست و یا کسی را همراه خود داشته باشید رایگان سواری دو نفره تجربه های خاطره انگیز برای شما و دوستتان خواهد بود. تنها سوار ماشین های شوید که اعتمادتان را جلب می کنند.

 

درباره مولف

سلام به عاشقان سفر بنیامین رضایی هستم متولد تیر ماه سال 1364، در کرج به دنیا اومدم. فارغ تحصیل رشته گردشگری هستم و تا امروز به بیش از 55 کشور سفر کردم من در تابستان سال 1398 بزرگ ترین ریسک زندگیم رو انجام دادم و با ماشین شخصیم سفر دور اروپا رو شروع کردم اگه توام سفرنامه جالبی داری حتما از طریق این صفحه برام بنوسش تا بین عاشقان سفر به اشتراک بذارمش.

نظرت برام مهمه، بنویسش لطفا