یوگی‌های هند، و مردان مقدس نپالی

یوگی‌های هند، و مردان مقدس نپالی

یکی از جاذبه‌های دیدنی هند و نپال، یوگی‌ها هستند. یوگی‌ها مردان مخوف و مرموزی هستند که خود را از لذت‌های دنیا محروم می‌کنند و با ریاضت کشیدن و گوشه‌گیری بر امیال خود غلبه می‌کنند. شک نکنید سبک زندگی این یوگی‌ها برایتان جالب خواهد بود. هر یوگی نماد یک چیزی در نپال است. گاهی این نمادها خیلی عجیب و غریبند. یوگی‌ها شباهت بسیاری به مرتاض‌های هندی دارند و تاحدودی سبک زندگی‌شان از نظر ریاضت کشیدن شبیه آنهاست. برای غذا خوردن یا زندگی کردن روش‌هایی دارند که باور نمی‌کنید!

ظاهر یوگی‌ها چطور است؟

یوگی‌ها معمولا برهنه و یا با یک تکه لباس کهنه دیده می‌شوند، گاهی هم با ترکیبی از رنگ‌های خاکستری، قرمز، سفید و زرد صورت و بدن خورد را رنگ‌آمیزی می‌کنند تا حالات روحی و معنوی خود را بیان کنند. یوگی‌هایی که پیرو شیوا هستند نمادهای او را حمل می‌کنند مانند گردنبندی که دانه‌های مخصوصی به نام "رودراکشا" تهیه شده است. رودراکشا در آین هندو دانه مقدس است و از آن تسبیح درست می‌کنند. علاوه بر گردنبند یا تسبیح یک طبل کوچک دارند و یک نیزه سه شاخه که به آن تریسول می‌گویند. بعضی یوگی‌ها یک صدف حلزونی هم با خود حمل می‌کنند و معتقدند نمادی از اقیانوس‌هاست. اگر می‌بینید بعضی از آنها خاکستری رنگ هستند علتش این است در آیین شیوا یوگی‌ها خود را با خاکستر می پوشانند.

یوگی‌ها معتقدند با بلند کردن موهایشان به جریان زندگی و جریان رودها کمک می‌کنند.

 

یوگی‌های نپال بیشتر کجا هستند؟

در غارهای کوه‌های هیمالیا مرتاض‌های زیادی زندگی می‌کنند و مشغول ریاضت کشیدن هستند. چرا که این کوه‌ها برای هندوها مقدس هستند و معتقدند خدای اصلی هندوها «شیوا» در آن زندگی می‌کند. زندگی کردن در این منطقه آنها را در برابر آب و هوای سرد و سخت بسیار مقاوم کرده است. البته برخی از آنها در معابد نپال مشغول زندگی هستند و اگر به نپال سفر کنید در مقابل معابد مشهور این کشور می‌توانید چندتایی یوگی نپالی را ببینید مثلا در معبد پشوپتیناس فرقه‌های مختلفی از یوگی‌ها زندگی می‌کنند. یوگی‌ها از جاذبه‌های نپال به شمار می‌آیند. اگر خوش شانس باشید و در زمان فستیوال "شیوا راتری" یکی از جشنواره‌های نپال، خود را به معبد پشوپتیناس برسانید می‌توانید کلی یوگی ببینید که برای انجام مراسم و پیروی از شیوا (یکی از خدایان مرتاض‌ها) خود را به معبد رسانده‌اند. 

پیروان شیوا، "یوگین" را که استاد برجسته است و برترین پیرو شیوا بوده، بسیار مقدس می‌دانند. پیروان شیوا معتقدند استاد بزرگ یوگی‌ها که مهارت خاصی در مراقبه دارد سالهاست نوک کوه هیمالیا بی حرکت مانده و جریان رود گنگ از رشد موهای یوگین است!

یوگی‌ها هم به تقلید از بزرگانشان معمولا حیاتی انفرادی دارند، در کوه و دشت رندگی‌ می‌کنند، اکثر مواقع مانند کولی‌ها در حال جا به جایی هستند، صدقه قبول می‌کنند و کمترین امکانات را برای زندگی دارند. 

مرتاضان نپالی و هندی به دلیل ریاضت‌های سخت و طولانی که می‌کشند دارای توانایی‌های عجییب هستند. برخی از آنها می‌توانند پوست و بدنشان را با شمشیر و میخ سوراخ کنند، به‌روی آتش راه روند و مدت طولانی را با آب و غذای کم زنده بمانند.

در تور نپال همراه دالاهو پیشنهاد می‌کنیم، زمانی را صرف همنشینی با این افراد کنید و با گرفتن عکس یادگاری خاطره‌ای جالب را رقم بزنید.

درباره مولف

سلام به عاشقان سفر بنیامین رضایی هستم متولد تیر ماه سال 1364، در کرج به دنیا اومدم. فارغ تحصیل رشته گردشگری هستم و تا امروز به بیش از 55 کشور سفر کردم من در تابستان سال 1398 بزرگ ترین ریسک زندگیم رو انجام دادم و با ماشین شخصیم سفر دور اروپا رو شروع کردم اگه توام سفرنامه جالبی داری حتما از طریق این صفحه برام بنوسش تا بین عاشقان سفر به اشتراک بذارمش.

نظرت برام مهمه، بنویسش لطفا