محله بالات در استانبول کجاست؟

محله بالات به عنوان یکی از محله های استانبول با معماری قدیمی و متفاوت شناخته می شود. در چندین سال اخیر نیز محله بالات به دلیل فرهنگ و شیوه زندگی متفاوت مردم آن بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است. در این مقاله نیز قصد داریم تا با معرفی و بررسی این محله، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری و تفریحی استانبول، خوانندگان را با فرهنگ و سنت های حاکم بر بالات آشنا کنیم.

محله بالات کجاست؟

 

بالات محله ای با جمعیت حدود ۱۵.۰۰۰ نفر است که در منطقه فاتح استانبول،‌ در بین دو محله آیوانسارای (Ayvansaray) و فنر (Fener) قرار دارد. بالات از یک طرف نیز به دریا چسبیده است و در جنوب شرقی ترین قسمت فاتح قرار گرفته است. کلمه بالات در زبان رومی به معنی قصر است و در سده ۱۵ میلادی و توسط یهودیانی که از اروپا به عثمانی فرار کرده بودند ساخته شده و تا چند دهه اخیر نیز در این محله زندگی می کردند.

فرهنگ مردم محله بالات

 

محله بالات با اینکه امروزه بسیار مورد توجه گرشگران قرار می گیرد و دارای خانه ها و فروشگاه هایی با معماری و طراحی پست مدرن خاصی است، اما اکثر ساکنین آن مردمی از قشر متوسط و پایین جامعه هستند. مردم این محله با یکدیگر بسیار صمیمی هستند و اکثرا یکدیگر را می شناسند. اگر در کوچه های بالات قدم بزنید، مردم محله به سرعت متوجه می شوند که شما اهل آن محله نیستید و احتمالا از عابرین دلیل رفت و آمد در محله خودشان را بپرسند.

مردم محله با اینکه شامل قشر ضعیف جامعه می شوند اما مخالف انجام کارهای غیرقانونی هستند و حتی در صورت نیازمندی یکی از اعضای محله، بقیه همسایه ها او را حمایت خواهند کرد و سریعا به نیازمندان کمک خواهند رساند. در داخل محله بالات خودروهای بسیار کمی نیز وجود دارد و برخلاف بسیاری از مناطق استانبول مردم بالات چندان علاقه مند به داشتن خودرو شخصی نیستند.

 

در بالات کجا را باید دید؟

 

اولین مسئله ای که گردشگران را در بالات به خود جذب می کند خانه های رنگی و قدیمی خواهند بود. در چندین قسمت از بالات خانه هایی با نمای رنگی بسیار زیبایی وجود دارند که یکی از عوامل جذب مردم به این محله هستند. فروشگاه ها و کافه های قدیمی این محله نیز حس استانبول قدیم را به مردم می دهند برای همین افراد زیادی برای خوردن غذا و یا نوشیدن چای یا قهوه به رستوران ها و کافه های قدیمی بالات می آیند.

 

درباره مولف

سلام به عاشقان سفر بنیامین رضایی هستم متولد تیر ماه سال 1364، در کرج به دنیا اومدم. فارغ تحصیل رشته گردشگری هستم و تا امروز به بیش از 55 کشور سفر کردم من در تابستان سال 1398 بزرگ ترین ریسک زندگیم رو انجام دادم و با ماشین شخصیم سفر دور اروپا رو شروع کردم اگه توام سفرنامه جالبی داری حتما از طریق این صفحه برام بنوسش تا بین عاشقان سفر به اشتراک بذارمش.

نظرت برام مهمه، بنویسش لطفا